e
sv

Merkez Bankası’ndan ‘dolar’ tepkisi

Piyasadaki diğer oyuncularla birlikte özellikle dolar/TL kurunun 7,30'a kadar yükselmesinin ardından Merkez Bankası'ndan da 'piyasa yangını' ile ilgili bir açıklama geldi: Piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Ağustos başı itibariyle iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkanları kademeli olarak azaltılacaktır. Merkez Bankası, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Piyasadaki diğer oyuncularla birlikte özellikle dolar/TL kurunun 7,30’a kadar yükselmesinin ardından Merkez Bankası’ndan da ‘piyasa yangını’ ile ilgili bir açıklama geldi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uygulamaya alınan mali ve parasal politikalar küresel salgın hastalığın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında ve üretken kapasitenin korunmasında başarılı olmuştur. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi toparlanmanın güç kazandığına işaret etmektedir. Bu bağlamda Ağustos başı itibariyle iktisadi faaliyetteki normalleşme süreciyle birlikte, hedefli ilave likidite imkânları kademeli olarak azaltılacaktır.

Öte yandan, piyasalarda oluşan fiyat gelişmeleri yakından izlenmektedir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar temel amaçları çerçevesinde, elindeki bütün araçları piyasalardaki aşırı oynaklığın azaltılması doğrultusunda kullanacaktır.”

PİYASALARDA SON DURUM NE?

7 TL sınırını aşan dolar/TL kuru, bugün güne 7,05’ten başlamış ve ilerleyen saatler de iyice yükseldi. Önce 7,10’u aşan dolar kuru, daha sonra 7,23’ü de geçti. Dolar ilerleyen piyasaların kapanmasına yakın saatlerde 7,30 yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Yükselişini sürdüren euro/TL kuru ise 8,67 zirvesini test etti.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Merkez Bankası’ndan ‘dolar’ tepkisi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ