e
sv

Milyonlarca öğrenci EBA sistemine giremedi

Milyonlarca öğrenci ve öğretmenin kullandığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) yoğunluktan dolayı çöktü. İnternet üzerinden sisteme bağlanmak isteyen öğrenci ve öğretmenler, "EBA çok kalabalık" uyarısıyla karşılaştı.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uzaktan eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı (EBA) çöktü, eğitim durdu. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen sabah saatlerinden bu yana sisteme erişemiyor. Bakan Ziya Selçuk, sıkıntıların giderilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Kovid-19 salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim dönemi 31 Ağustos’ta uzaktan telafi eğitimiyle başladı. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen bugün ders başı yapmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı’na girmek istediklerinde hata mesajlarıyla karşılaştı ya da siteye hiç ulaşamadı.

Sabah saatlerinde başlayan erişim sıkıntısı halen devam ederken, konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bizim ilk gün izlenimimiz bütün il ve ilçelerde özellikle birinci sınıflarda yüksek bir katılım oldu. Bu nedenle çok mutluyuz. Çok kontrollü bir şekilde bütün öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimiz bu işe kendilerini adadılar ve herhangi bir sorun olmadı. Bu konuda tedbirlerimizi devam ettireceğiz” dedi. Sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar yapıldığını bildiren Bakan Selçuk, sorunların en kısa zamanda giderileceğini söyledi.

Eğitim Bilişim Ağı sabahtan itibaren çöktü. Öğretmen ve öğrencilerin giremediği sistem “çok kalabalık” uyarısı verdi. Öğretmenlerin de sisteme girememesi sebebiyle eğitim durdu.

BAKAN SELÇUK “HAZIRIZ” DEMİŞTİ

EBA Yeni Yayın Dönemi Tanıtımı’nda konuşan Bakan Selçuk ‘yeni döneme hazırız’ mesajı vermişti. Selçuk ‘Dünyanın en iyi dijital eğitim altyapısını kuruyoruz. Çok iddialı olarak söylüyorum. Uzaktan eğitimde dünyadaki 3-5 ülkeden bir tanesi Türkiye. Bu hizmetin genişleyerek yüz yüze eğitime geçildiğinde de sürekli biçimde devam edeceğinin müjdesini vermek isterim’ ifadelerini kullanmıştı.

YOĞUNLUK UYARISI

Pek çok öğrenci ve öğretmen giriş ekranına hiç erişemezken, sisteme girebilen kullanıcıların karşılaştığı uyarı şöyle: “Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin. Bu süreçte EBA TV kanallarımız yayında. Yayın akışı için buradan bilgi alabilirsin. İstersen hazırladığımız Eğitim Takvimi’nden günün önerilerine de bakabilirsin. En kısa sürede görüşmek üzere…”

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Milyonlarca öğrenci EBA sistemine giremedi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ