e
sv

Outlast Oyun Rehberi ve Tüm Detayları

Outlast oyununun genel yapısı, bölümlerinin geçiş şekilleri ve diğer detayları hakkında anlaşılabilir şekilde kısa bilgiler aktardık.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oyun dünyasına baktığımızda farklı kategorilerde pek çok oyun bulunuyor. Fps, rpg, mmorpg, macera, korku, jrpg, rts vs. gibi türlerde yüzlerce oyun var. Ancak oyun piyasasının evrilişi ve yaşadığı süreç bazı türlerin yükselmesine yol açarken  bazı türlerin düşüş yaşamasına ve hatta bazı türlerin yok olmasına yol açtı. Korku oyunları da her daim varlığını sürdürse de özellikle son yıllarda geri planda kaldı. Son yıllarda çıkan oyunlara baktığımızda çok küçük bir kısmı korku türünde. İşte 2013 yılında piyasaya sürülen Outlast oyunu bu noktada çok önemli. Öncülüğünü Silent Hill, Resident Evil gibi oyunların çektiği bu türe yeni bir soluk getirmiş, kendine has dinamikleriyle bu oyun türüne farklı bir gözle bakmıştır. Gerek oyun esnasında kendimizi koruyamamamız ve kaçıp saklanmamız, gerek aksiyonla harmanlanmış ara sahneler i, gerek mekan ve hikaye tasarımı olsun her anlamda üst seviye bir işçilikle yepyeni bir oyunun altına imza atılmış oldu. Ardından gelen süreçte de çıkarılan oyunlara güzel bir örnek oldu.

Oyun Rehberi ve Kullanım Önerisi: Bu tür oyun rehberleri videolardan daha anlaşılır ve pratik olmasından dolayı tercih ediliyor. İnsanlar geçemediği veya anlayamadığı bölümü zaman kaybetmeden öğrenebiliyor. Fakat yapılan gözlemlerde görülüyor ki oyun oynanmadan bu tür rehberleri okumak, oyun esnasındaki zevki baltalayabiliyor. Bu konuya dikkat etmekte fayda var.

Binaya Giriş ve İlk Kısım: Oyuna ilk olarak bir arabada başlıyoruz ve olayların geçeceği hastaneye ilerliyoruz. Bahçe kapısından giriş yapıp hastanenin kapılarını zorladığımızda hiçbirinin açılmadığını göreceğiz. Binanın içine girmek için sol taraftaki merdivenlerden tırmanıp camdan atlamalıyız. Ardından hikaye çizgisel olarak ilerleyecek zaten. Herhangi bir oyuncu bu kısımlarda zorlanmayacaktır. Güvenlik odası bölümüne geldiğimizde kapının kartını tekerlekli sandalyeye oturan delinin bulunduğu koridora ulaşarak aramalıyız. Bulduğumuzdaysa geri dönüp güvenlik odasına girmeliyiz.

Elektrik Kesintisi: Güvenlik odasında işimizi hallederken pederin elektrikleri kesmesinden dolayı bodruma inmemiz ve şalterleri açmamız gerek. Ama önce bize saldıran Chris Walker’dan kurtulmalıyız ve ardından alt kata ana koridordaki merdivenlerden inmeliyiz. Bodruma ilk girdiğimizde tam karşımızdaki iki kapının ardındaki jeneratörleri aktif hale getirip sol kapıya yönelmeliyiz. Sol kapıdan girip bir sol, koridorun sonundan bir sağ yaptığımızda soldaki kapının ardında son kolu bulacağız. Onu kaldırdığımızda ana yerden elektrikleri yeniden açıp üst kattaki güvenlik odasına yeniden dönebiliriz.

Baygınlıktan Sonrası: Baygınlıktan sonra uyandığımız odadan çıkarak alt kattaki odaların birinin yıkık duvarından geçerek ilerlemeliyiz. Oyun bu noktadan sonra bir süre daha çizgisel olarak ilerliyor. Kanı takip ederek duşlardan geçerek çık görevine kadar gelebiliriz. Bu görev geldiği an önümüzden ve arkamızdan iki deli bizi kıstırıyor. Hemen pencereden dışarı çıkıp tutunarak atlatmalıyız. Seri olmazsak büyük ihtimal öleceğiz.

Chris Walker’ın Baskını: Güvenlik odasındaki tuşa bastığımız anda karşımızda beliriyor ve aramızdaki camı kırmaya başlıyor. Bu esnada da arkamızda açılan havalandırmadan kaçmamız gerek. Havalandırmadan yandaki koridora geçtiğimizde kapıyı kırarak bizi takip edeceğinden zaman kaybetmeden kaçmalıyız. Kaçış esnasındaki patlamadan sonra düştüğümüz yerden kalkıp merdivene en yakın odadaki yatağın altına girmeliyiz. Fırsatını bulunca da üst kata kaçmalıyız.

Vanaları Kapatma: Kanalizasyonda gezerken yine Chris Walker ile karşılaşıyoruz. Bu noktada iki vanayı kapatmalı ve başlangıçta gördüğümüz yan tarafımızdaki merdivenlerden inmeliyiz. Eğer vanaları kapatmadan inmeye çalışırsak su olduğundan bunu yapamayacağız.

Kanalizasyondan Çıkmak: Her tarafımızın su olduğu ve karanlıktan hiçbir şey göremediğimiz bölüme geldiğimizde sol çaprazımıza doğru ilerlersek bizi kurtaracak merdivenlere ulaşacağız. Merdivenin yakınlarında her zaman Chris Walker olacaktır, zincir sesinden tanıyabilirsiniz ya da göbeğinden.

Manyak Doktordan Kaçış: Oyunun bu bölümünde doktor sağdan soldan her yerden çıkabiliyor. Tam olarak yerini anlayabilmek çok zor. Keza mekanın yapısını çözebilmek de aynı oranda zor. Ancak koşarak kaç, havalandırmadan geç; koşarak kaç, havalandırmadan geç mantığıyla doğru yolu bulabiliriz. Bir odacığa ulaştığımızdaysa tezgahın arkasındaki anahtarı alacağız. Anahtarı alır almaz gelen doktordan kaçıp saklanmalı ve fırsatını bulduğumuzda anahtarı aldığımız yerde kırdığı kapıdan kaçarak başladığımız yerdeki asansöre ulaşmalıyız.

Yangını Söndürme: Yangını söndürmek için fıskiye sistemini açmaya geldiğimizde tabii ki karşımıza Chris Walker çıkıyor. Ayıyla karşılaştığımız koridordan dümdüz gidip sola döndüğümüzde birinci vanaya ulaşacağız ya da hemen sağa  dönüp düz giderek ikinci vanaya ulaşacağız. İki vanayı açtıktan sonra ana odadan aktif hale getirebiliriz.

Anahtarı Almak: Anahtarı almak için üç sigorta bulmamız gerekiyor . Tam karşımızdaki yoldan gidersek bir sigorta bulunuyor. Sağdaki yoldan gidersek, arka arkaya sol ve sağa döndüğümüzde karşımıza bir koridor çıkacak. Bu koridorun da sağ ve solundaki odalarda iki ayrı sigorta bulunuyor. Başlangıca dönüp sigortaları takmamızın akabinde anahtar alt kata düşecek ve inip aldığımızda bu bölüm tamamlanacak.

Bol Odalı Koridor: Sağımızda floor 2, chapel gibi yazıların yazdığı tabelanın bulunduğu koridorda Chris Walker bizi karşılıyor. Bu koridorda soldaki kapılardan sondan ikincisi kurtuluş yolumuz. Buradaki havalandırmadan kaçarak kurtuluyoruz.

Walrider’dan Kaçış: Oyunun bu kısımlarında bulmacalar pek fazla bulunmuyor. Daha çok çizgisel ve deneyimleme üzerine kurulu. Ancak bilinmesi gereken şey Walrider karşımıza çıktığında arkamızı dönüp kaçmamız gerekiyor. Uygun noktalara ulaştığımızda sistemsel olarak peşimizi bırakıyor. Oyundaki en güçlü ve metafizik varlık olmasından dolayı saklanma mantığı işe yaramıyor.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Outlast Oyun Rehberi ve Tüm Detayları

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ