e
sv

Oyun Şirketlerinin Serileri Sürekli Uzatması

Sektörel olarak bakıldığı zaman oyun piyasası sektör olarak iştah açan cinsten bir platform. Şirketler oyun yapmak yerine daha çok bu pastadan daha ne kadar fazla yeriz derdindeler. Piyasada bir sürü şirket ve bu şirketlere ait birçok oyun yer alıyor. Ancak burada ne kadar iyi bir iş çıkardıkları konusunda şüphe duymakta fayda var.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sektörel olarak bakıldığı zaman oyun piyasası sektör olarak iştah açan cinsten bir platform. Şirketler oyun yapmak yerine daha çok bu pastadan daha ne kadar fazla yeriz derdindeler. Piyasada bir sürü şirket ve bu şirketlere ait birçok oyun yer alıyor. Ancak burada ne kadar iyi bir iş çıkardıkları konusunda şüphe duymakta fayda var.

Seriler Neden Uzayıp Gidiyor?

Şirketler sıfırdan başlayarak yepyeni bir oyunu yaptıktan sonra ilk oyun başarı ise bunu direk olarak seri haline getiriyorlar. Ancak atladıkları ufak bir konu var bu ilk oyun eğer başarılı ise ardından gelen oyunun da ilk oyundan bir tık daha iyi olması gerekmektedir. Ancak piyasada birbirinden çok seri var ve bu seri halindeki oyunların neredeyse bir ya da iki tanesi başarılı. Amaç açık olarak belli aslında ilk oyunun üzerine hiç bir şey koymadan devam ederek çıkarılan oyunlardan beklenti sadece paradan başka bir şey değildir.

Peki, Oyuncuların Beklentisi Nedir?

Oyuncuların beklentisi aşikar. Peşine gelen devam oyunun bir önceki oyuna oranla daha yenilik barındırması gerekmektedir. Sadece mekan, karakter ve diyalogları değiştirerek aynı yapıdaki oyuna başka bir şey eklemeden karşımıza çıkarıyorlar. Bu nedenle piyasada iyi oyun bulmak gerçekten çok zor. Zaten oyun yapan belli başlı şirket varken, bu şirketlerde çoğu oyunda kendini tekrar edince, piyasada da oyun bulmak güç hale geldi.

Uncharted ve Assassins Creed farkları ortada

Uncharted’a bakalım. Oyun ilk oyundan son oyuna kadar muazzam. Çünkü oyun dört seri boyunca hiç sıkmadan ve bıktırmadan devam etti ve oyuncular bu seriye keşke bitmese gözüyle baktılar. Oyunun hem grafik olarak hem karakterler olarak ve tabii ki senaryo olarak da bakıldığında oyun muhteşemdir. Burada da gördüğümüz gibi bu oyunu yapan şirketin birincil amacı oyun yapmak para değil. Diğer bir oyuna bakalım. O da Assassins Creed serisi. Bu oyun o kadar kan kaybetti ki bunu bile bile kendi yaptı. İlk Oyun o kadar kötü iken ikinci oyun adeta tüm seriye bakıldığında en iyi oyun olabilir. Ancak ikinci oyundan sonra gelen üçüncü oyun yine berbattı ve ikinci oyununun üzerine çıkabilecek potansiyelde değildi. Yani dallanıp budaklanarak piyasada güvenilirliğini kaybetti.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Oyun Şirketlerinin Serileri Sürekli Uzatması

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ