e
sv

Peygamberimizin Dedesi Abdülmuttalib’in Tavafı

Peygamber Efendimizin dedesi Abdülmuttalib bin Hâşim tavaf yaptı mı? Allah Rasûlü’nün çocukluk günlerine ait bir hâtıra okuyalım: Kindir bin Saîd babasından nakleder: Câhiliye devrinde hacca gitmiştim. Bir adam gördüm, recez söyleyerek Beytullâh’ı tavâf ediyordu: Rabbim, süvârim Muhammed’i bana geri döndür! O’nu geri döndür de bana inʻâm u ihsanda bulun! Bu kim? diye sordum.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

O Abdülmuttalib bin Hâşim’dir. Torunu Muhammed’i, kaybolan devesini aramaya gönderdi. Bugüne kadar O’nu hangi işe gönderdiyse mutlaka başarmıştır. Ancak bugün biraz gecikti!” dediler. Fazla zaman geçmedi Muhammed (s.a.v) deveyi bulup getirdi. Abdülmuttalib hemen O’nun boynuna sarıldı ve:

Yavrucuğum, senin için çok korktum. Daha evvel hiçbir şey için duymadığım çok büyük bir endişeye kapıldım! Vallahi bundan sonra seni hiçbir işe göndermeyeceğim! Bundan sonra benden hiç ayrılmayacaksın!» dedi.” (Hâkim, Müstedrek, II, 659/4184) Kâbe, sıkıntıya düşen ve bir ihtiyacı olan kimselerin tavâf edip tazarrû ve niyazlarla Allah’a yakardıkları bir yerdir. Bu, tarih boyunca hep böyle olmuş, kıyamete kadar da böyle olmaya devam edecektir.

kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları
kaynak: İslam ve İhsan

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Peygamberimizin Dedesi Abdülmuttalib’in Tavafı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ