e
sv

Popüler oyun olan Minecraft oyununu inceledik

8 Ekim, 2011'de Aksiyon-macera oyunu olarak ilk oyununu Android platformuna çıkaran firma oyun piyasasına çığ gibi düştü.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Minecraft, piyasadaki diğer oyunlara göre anlatılması ve incelenmesi en zor oyun olduğunu söylesek doğru olabilir. Çünkü keyfe keder bir şekilde üretilmiş bir dünya içerisinde ev ve çeşitli sığınaklar yaratarak yaşamaya çalışma gibi bir şekilde izah edebiliriz. Ancak bu cümleden de gerçekten bir şeyler çıkarmak çok zor olduğu için, Minecraft oyununu tam olarak oynamayan, gerçekten bir şey anlamaz diyebiliriz. Birçok malzemeyi ve aletleri elde ettiniz diyelim. Bundan sonrasında yapacağınız her türlü şey, sizin hayal gücünüz ve mimarsal yeteneklerine kalmış, Dilerseniz mükemmel boyutlarda köprüler inşa edebilir. Gökdelenler yaratabilir ya da kendinize bir yer altı mağarası düzenleyebilirsiniz. Kendi yetenekleriniz ile beraber inşa edeceğiniz birçok şey ile milattan önce kalmış haritayı, gökdelenler ve harika tasarımlar ile gelişmiş ve modern bir yer haline getirebilirsiniz. Sınırsız bir şekilde özgürce yapılan tasarımların da yer alması, oyunun bu kadar çok indirilip oynanmasında büyük pay sahibi olduğunu da gösteriyor.

Oyuna genel olarak baktığımızda, taş devrinden kalma bir yaşamı yaşamamıza ve kendi hayatımızı en baştan kurmamıza olanak verdiğini görüyoruz. Tamamen sistemden rastgele bir şekilde üretilmiş olan ve çevresinde nelerin olduğu bilinmeyen bir yere atılmanız ile oyun başlıyor. Daha sonra bu dağlar, ovalar ve sahiller içinde kendi imkanlarınızla bir şeyler yaratarak yaşamınızı devam ettirmenizi sağlıyorsunuz. Bu esnada oyun içerisinde yapabileceğiniz tasarımlar ve hedefleriniz tamamen kendi zevkinize bırakılmış bir şekilde. Oyuna ilk giriş sağladığınız zaman, etrafta gözüken her küpü kırarak bunlardan belirli ham maddeler elde edebileceksiniz. Hatta ilk etapta ağaçları kırıp tahtalar elde edilerek, bu ham maddeyi bazı malzemeler ile karıştırıp kendi barınak kariyerinizin başlangıcını oluşturabilirsiniz. Barınak haricinde kendinize çeşitli aletler üretebilir, avlanmak için çeşitli herdevatlara sahip olabilirsiniz.  Kısaca oyun tamamen bu küplerden yer almakta. Her ne kadar basit bir mantıkla çalışsa da anlaması oldukça kolay ve zevk veren bir oyun haline gelmiş.

Mimarlık deneyiminizi öne çıkartın

Çeşitli ana maddeler üzerinden çeşitli ürünler üretebilir, daha sonra bu ürünleri de birleştirerek başka bir alet daha ortaya çıkarabilirsiniz. Üreteceğiniz kazma ile beraber bazı küpleri, ele kıyasla çok daha hızlı bir şekilde kırarak yapacağınız barınak ya da mimarlık tasarımlarınızı, hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Hayal gücünüzden daha fazlası

Bu oyun sadece hayal gücünüzü zorlamanızı değil, bazı malzemeleri nasıl üreteceğiniz konusunda da bilgi sunabiliyor. Örnek verecek olursak, TNT yapmak isterseniz oyun sizden sülfür ve kum istiyor. Yani gerçek bir tnt için gerekli olan malzemeler diyebiliriz. Bunun haricinde bir meşale elde etmek için ise kömür ve tahta çubuklar elde etmemelisiniz. Oyunun çinde tüm bunları elde edip yer altına inmek istediğinizde, beklenmedik mağaralar ile karşılaşabilir, birden lavların içine düşerek ölebilirsiniz. Oyunda genel anlamı ile iki  mod bulunuyor. Bu modlar creative ve survival modları. Creative modu, genel olarak tüm malzemelerin size hazır olarak verildiği ve kafanız göre tasarımlarınızı kolay bir şekilde yaratmak için sunulan bir mod özelliği diyebiliriz. Survival modu ise, daha eğlenceli bir şekilde tüm malzeme ve ana maddeleri kendinizin ürettiği, hayatta kalmak için çaba sarfetmiş olduğunuz bir mod olarak karşımıza çıkıyor. Gece saatleri olduğunda etrafta yer alan bazı ilginç yaratıklar size saldırmaya çalışacak ve sizde malzemelerden elde ettiğiniz bazı aletler ile kendinizi koruyabilir ve onları öldürebilirsiniz.  Oyunun genel mantığı hayal gücü üzerine kurulmakta. Sizde bu hayal gücü oyunu olan Minecraft’ı indirip oynayabilir ve yorumlarınızı bizimle beraber alt kısımdan paylaşabilirsiniz.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Popüler oyun olan Minecraft oyununu inceledik

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ