e
sv

Popülizmle Dönüşen Avrupa ve Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği

Türkiye AB ilişkilerinin incelendiği "Popülizmle Dönüşen Avrupa ve Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği" isimli kitap Bilgesam Yayınları tarafından yayımlandı.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Avrupa Birliğinde yükselen popülizmin sonuçları ve Türkiye AB ilişkilerinin incelendiği Popülizmle Dönüşen Avrupa ve Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği isimli kitap  Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Canan Sokullu editörlüğünde ve Mürekkep Haber yazarları Yusuf Ertuğral ve Ali İzzet Keçeci’nin desteğiyle Bilgesam Yayınları tarafından yayımlandı. Birbirinden değerli kalemlerin makaleleri ile katkıda bulundukları kitap, özellikle AB de ve tüm dünyada etkisini gösteren Popülizm kavramına eğilmekte ve yarattığı etkiyi ortaya koymaya çalışmaktadır. Kitabın, Mürekkep Haber yazarlarından Ali İzzet Keçeci tarafından kaleme alınan önsüzünde;

“Bir gelecek teorisi mi? Yoksa geleceğin şimdiden imhası mı? Tartışması içerisinde kendine yer bulan popülizm ve popülist siyaset, günden güne dünya gündeminde ana tartışma konusu haline geldi. Bugün başta Avrupa Birliği olmak üzere tüm gelişmiş ülkelerde gündemin ilk sırasına yerleşen popülizm bir süre daha bu gündem olma özelliğini koruyacağa ve devam ettireceğe benziyor. Öyle ki; Almanya ve İtalya başta olmak üzere AB ülkelerinde yapılan parlamento seçimlerinde yükselişe geçen bu eğilimdeki partiler ülke gündemini belirleyip seçmenleri peşlerinde sürüklemeyi başardılar. Türkiye ve ABD gibi diğer ülkelerde de yükselişte olan popülizm sadece ülke gündemini belirlemek ve siyasi yelpazeyi şekillendirmekle kalmayıp geleceği de dizayn edecek güce ulaşmış durumda. Dünya devleri arasında dahi demokratik hukuk devleti siyasetinden, popülist hukuk siyasetine geçişin emarelerinin görüldüğü bir dönemde bu tespitlerin hiçte boş olmadığı açıkça ortada durmaktadır.ifadeleri kullanılıyor.

Yazarımızın önsözde yer verdiği bu düşünceler bağlamında kitabın tüm makaleleri ile başta Türkiye-AB ilişkileri olmak üzere yükselen popülist politikalara da ışık tutmayı amaç edindiği anlaşılmaktadır. Bilgesam Yayınları’ndan çıkan eser önümüzdeki günlerde internetten ve kitabevlerinden satışa sunulacak.. Biz de bu vesile ile başta Mürekkephaber yazarları Yusuf Ertuğral ve Ali İzzet Keçeci olmak üzere tüm yazarları tebrik ediyoruz.

kaynak: mürekkep haber

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Popülizmle Dönüşen Avrupa ve Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ