e
sv

Putin ve Macron Belarus’u görüştü

Rusya Devlet Başkanı Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda Belarus’taki durumu görüştü. İki liderin görüşmede Libya krizinin çözümüne dair konuları da ele aldıkları aktarıldı.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin’in Macron ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Belarus’taki gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi. Görüşmede, Putin’in Belarus’un iç işlerine yönelik dışardan her türlü müdahale girişiminin kabul edilemez olduğunu vurguladığı belirtilirken, tarafların ülkede ortaya çıkan sorunların kısa süre içerisinde çözülmesini destekledikleri kaydedildi. İki liderin görüşmede Libya krizinin çözümüne dair konuları da ele aldıkları aktarıldı.

NE OLMUŞTU?

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazandığının açıklanmasından sonra ülkede protesto başlamıştı. Seçim gecesi başlayan ve her gün süren izinsiz gösterilerde 1 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmış, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alınmıştı. İçişleri Bakanlığı, gözaltına alınan 2 binden fazla kişinin serbest bırakıldığını duyurmuştu. Polisin, protestolarda göstericilere karşı sert müdahalesi büyük tepki çekmişti. Muhalefet, ‘hile karıştırıldığı’ iddiasıyla seçim sonuçlarını kabul etmeyerek üst mahkemeye itiraz edeceklerini açıklamıştı.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Putin ve Macron Belarus’u görüştü

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ