e
sv

Red Dead Redemption 2 İnceleme

Rockstar şirketinin başyapıtları arasında gösterilmekte olan oyunu Red Dead Redemption 2, uzun zamandır birçok sosyal mecrada hem videoları, hem de ekran görüntülerinin paylaşılması ile oyun dünyasını oldukça meşgul eder bir hale geldi. Herkesin bildiği GTA serisinin yapımcılarının yapmış olduğu bir vahşi batı oyunu olması sebebi ile de çok kişi tarafından merak ediliyor.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rockstar şirketinin başyapıtları arasında gösterilmekte olan oyunu Red Dead Redemption 2, uzun zamandır birçok sosyal mecrada hem videoları, hem de ekran görüntülerinin paylaşılması ile oyun dünyasını oldukça meşgul eder bir hale geldi. Herkesin bildiği GTA serisinin yapımcılarının yapmış olduğu bir vahşi batı oyunu olması sebebi ile de çok kişi tarafından merak ediliyor.

GTA seven kişiler için oldukça farklı bir seri olan bu oyunda, çok değişik bir hikaye, altyapı ve bizlere sunmuş olduğu oyun seyri de bambaşka bir alana yayılıyor diyebiliriz. Ancak oyun türü olarak diğerlerinden farklı olması nedeni ile tamamen kendini ayırabilecek bir özellikte ve gerçekten belli bir kesimi kendine çekmeyi başarıyor. Özellikle vahşi batı ve kovboy tarzındaki oyunları sevmeyen kişiler için pek önerilmemesi gereken oyunlar arasında yer alabilir. Her ne kadar grafik ve oyun kalitesi bakımından çok üst düzey bir yapıt olarak yer alıyor olsa da, oyun dünyasında seveni de sevmeyeni de oldukça fazla. Rockstar şirketinin oyunu normal tarihinden biraz daha geç çıkarmış olsa da, online modunun sonradan gelmesi, biz oyunseverlerin oyunu daha iyi tanıması ve analiz etmesi bakımından çok daha iyi olduğunu görüşündeyim.

Kademe kademe oyuncuları online evrene kabul etmekte olan Red Dead Redemption 2, eğer gerçek anlamda beraber oynayacağınız bir oyun takımınız bulunmuyor ise, tek başınıza oynadığınızda oldukça sıkıcı gelebilecek bir oyun düzeyinde olabileceğini söyleyebiliriz. Oyun içerisinde yer alan trol oyuncular nedeni ile oyundan zevk almayabilir ve beklentinizden daha düşük bir düzeyde oyun deneyimi yaşayarak hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu nedenle oyunu bir arkadaşınız veya arkadaş topluluğunuz ile beraber alarak oynamanızı tavsiye edebiliriz.

Oyunu online olarak oynamak istediğinizde ilk olarak bir karakter yaratmanız gerekiyor. Ardından GTA oyununda olduğu gibi basit bir arayüz ile beraber kendi tipinizi yaratmalısınız. Karakterinizi ayarlamanızın ardından direkt olarak online moda geçiş sağlayamıyorsunuz çünkü bundan öncesinde bazı size verilen görevleri yerine getirerek oyunun mantığını az çok kavramanız isteniyor.  GTA oyunu ile kıyasladığımız zaman ise görev anlamında çok daha üst düzey ve kaliteli bir dizilimin bizlerle olduğunu söylesek, yanılmış olmayız. Bunların haricinde de kendinize özel bir kamo ve ekip kurarak oyuncu sayısını da aynı oranda arttırabilirsiniz. Oyun modlarına baktığımızda genel olarak at yarışları, heist görevler, ölüm maçları ve bazı gelişi güzel görevler yer almakta. İsterseniz tek olarak görevleri yapıp level atlayabilirsiniz.Ancak can sıkan durumlardan bir diğerinin ise burada dengesiz bir şekilde sistemin ilerlemesinin olduğunu söyleyebiliriz.

Yani kısaca açıklayacak olursak, level ve oyunu ne kadar fazla oynadığınızın önemi olmadan, silahınız daha iyiyse çok daha üstünsünüz mantığında ilerlemesi, oyunun genel olarak para üzerine kurulduğunu apaçık göstermekte. Oyunun tam olarak yeni beta aşamasından çıkmasından ötürü, bazı hataların bulunmakta olduğu aşikar. Ancak gelecek bazı güncellemeler ile beraber bu hatalarında en kısa zamanda giderileceğini belirtebiliriz.  Açıkça ortada 8 yıllık bir emeğin olması ile her ne kadar bazı hatalar yer alıyor olsa da kesinlikle yılın oyunlarına aday bir yapıt olduğunu kesinlikle söylemek mümkün. Sizde söylediğimiz gibi bir vahşi batı, kovboy tarzı oyunları oynamaktan zevk alıyorsanız, Red Dead Redemption 2 oyununu kesinlikle denemeli ve muhteşem bir şekilde dizayn edilmiş oyun düzeni ve kalitesi ile bu oyunu oynamadım dememelisiniz. Oynamanızın ardından yorumlar üzerinden bizlerle görüşlerinizi paylaşabilir, oyunun güzel ve eksik yanlarınızı kendi görüşleriniz ile beraber belirtebilirsiniz.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Red Dead Redemption 2 İnceleme

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ