e
sv

Resident Evil 2 İnceleme-Zombilerin dönüşü

Yaklaşık olarak 21 sene öncesinde çıkmış olan RE2 oyunun yeni teknoloji ile beraber harmanlanmış bir versiyonu olan Resident Evil 2, Leon S. Kennedy ve Claire Redfield karakterleri ile yapılmış olan hikayeyi görmekteyiz. Oyunun asıl hikayesine baktığımızda ise, zormbi saldırılarının yavaş yavaş küresel bir şekilde boyut almasını işliyor. Üstünkörü bahsedecek olursak, Umbrella adlı şirketin yaptığı araştırmalar ve insanlardaki her daim bulunan hırslar ile beraber patlak vermiş olan kriz, Raccoon şehrinin sokaklarını sarıp taşmakta.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaklaşık olarak 21 sene öncesinde çıkmış olan RE2 oyunun yeni teknoloji ile beraber harmanlanmış bir versiyonu olan Resident Evil 2, Leon S. Kennedy ve Claire Redfield karakterleri ile yapılmış olan hikayeyi görmekteyiz. Oyunun asıl hikayesine baktığımızda ise, zormbi saldırılarının yavaş yavaş küresel bir şekilde boyut almasını işliyor. Üstünkörü bahsedecek olursak, Umbrella adlı şirketin yaptığı araştırmalar ve insanlardaki her daim bulunan hırslar ile beraber patlak vermiş olan kriz, Raccoon şehrinin sokaklarını sarıp taşmakta. 

Oyunda diğer bahsetmemiz gereken önemli noktalardan biri ise, Resident Evil 2 her ne kadar bir remake oyunu olsa da, diğer oyunlara göre birkaç güzel detay ile ilgi çekmeyi başarmış. Oyuna başladığınızdaki sahneler, çok güzel detaylar ile beraber harmanlanarak bizlere nostaljik bir etki yaratmış ve bazı yeniliklerle de tanıştırmayı ihmal etmemiş. Bu bahsettiğimiz yenilikler yalnızca oyun içerisinde dönen hikayelerde değil, bunun haricinde oynanış tarzlarıyla da gösterilmekte.

Oyunun ilk başlangıcında iki karakterden birini seçerek başlıyorsunuz. Yani ilk başlangıçta Leon A ya da Claire A karakterlerini ele aldığımızda, herhangi bir karakterde oyunu bitirdiğinizde, daha sonra B senaryosunun kilidi açılıyor ve oyunu oynadığınız karakter değil, B senaryosunda diğer karakteri de ele alabiliyorsunuz. Böylece oyun içerisinde iki karakterin bakış açısı ile beraber oynarak sizlere güzel bir oyun seyri sağlıyor. Oyun seyri demişken, oynanış süreleri hakkında da bazı bilgiler sunacak olursak, oyun senaryosu diğer oyunlara göre biraz daha kısa. Ortalama olarak 5 saat içerisinde bitebilen bu oyunda, sizin yavaş ya da hızlı bir şekilde hikayeyi bitirmeniz ile bu zaman dilimi değişiklik gösterebilir. Zorluk modlarına geldiğimizde ise, 3 farklı modun olduğunu söyleyebiliriz. bu modlar assisted, hardcore ve ve normal zorluk modudur. Bu modların her birini teker teker deneyebilir, içinde yer alan bazı özellikler ile daha zor bir şekilde oyunu bitirebilirsiniz.

Eğer oyunun demosunu oynama şansını yakalamış iseniz, zombilerin dengesiz bir şekilde olduğunu mutlaka anlamışsınızdır. Eğer zorluk modunuzu zor olarak seçtiğinizde ise, daha çok dengesizleşerek sizi iki darbede öldürebiliyorlar. Bazı durumlarda ise gerçek anlamda müdahale edemediğiniz zombiler de olmasından ötürü bazı bug ve kapı sorunlarının da yer aldığının altını çizelim. Bu gibi eksikliklerin yer aldığını söylesek de, zombi oyunları arasında en güzel ve en ilgi çekicilerden birisi arasında yer aldığını söylemek mümkün. 

Bu oyunu diğer zombi oyunlarından güzel kılan özelliklerden biri de gerçek anlamda grafiklerinin üst level olmasıdır. Herhangi bir zombiyi öldürdüğünüzde, uzuvları kopan ya da paramparça olan zombiler, bunun haricinde silay ve bıçaklar ile yapılabilen parçalanma hisleri ile oyunun aksiyon ve gerçekliğe yakın hisleri ile size kendini çok çekebilecek düzeyde. En savunmasız bir anda sıktığınız mermilerin bile direkt olarak adrese teslim bir şekilde ilerlemesi, oyun seyri açısından oldukça olumlu ve adrenalini en iyi şekilde yaşayacak şekilde yapılmış. Bu kadar çok kan, öldürme ve vahşet gibi düzeylerin bir arada yer aldığı oyunlarda 18 yaş sınırının da yer almasının normal olduğu söyleyebiliriz.

Resident Evil 2, yeni yapılanması ile üzerinde baya bir gelişme kaydetmeyi başarmış bir oyun haline gelmiş. Diğer yapımlara nazaran rekabet düzeyini oldukça yukarı taşıdığını, mekan tasarımları anlamında özündekinin üstüne değişiklikler ile gerçek serisinden çıkmayan bir yapım. Adeta çağ atlamış bir oyun tüm bütünü ile muhteşeme yakın olduğunu söyleyebiliriz. Sizde Resident Evil 2 ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Resident Evil 2 İnceleme-Zombilerin dönüşü

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ