e
sv

Richard Moore, MI6’nın yeni başkanı olarak atandı

İngiltere'nin eski Ankara Büyükelçisi Richard Moore, İngiliz dış istihbarat servisi MI6'nın yeni başkanı olarak atandı. 2014-2017 yılları arasında Türkiye'de görev yapan Moore, Beşiktaş taraftarlığıyla büyük ilgi görmüştü.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Başbakan Boris Johnson’ın İngiltere’nin dış istihbarat servisi MI6’nın yeni başkanı olarak Richard Moore’u atadığı belirtildi.

YOUNGER’IN YERİNİ ALACAK

Halen İngiltere Dışişleri Bakanlığında Politik Direktörlük görevini yürüten Moore’un görevine sonbaharda başlayacağı kaydedildi. Ayrıca, yaklaşık altı yıldır MI6 başkanlığını yürüten Sir Alex Younger’ın yerini alacak.

BEŞİKTAŞ TARAFTARLIĞI İLE İLGİ GÖRMÜŞTÜ

Halen Dışişleri Bakanlığı’nda Siyasi Direktörlük görevini yürüten Moore, 2014-2017 yılları arasında İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Türkiye’de görev yaptığı dönemde özellikle sosyal medyadaki paylaşımlarıyla ve Beşiktaş taraftarlığıyla büyük ilgi görmüştü.

“MÜKEMMEL BİR SEÇİM”

Halefi hakkında açıklama yapan Younger, “mükemmel bir seçim olduğunu” yorumunda bulundu ve “sakin, angaje, düşünceli ve cesur” dedi. 

MOORE’UN KARİYERİ

İç güvenlikten sorumlu istihbarat servisi MI5 ise İngiltere’yi, vatandaşlarını, ülkedeki ve ülke dışındaki çıkarlarını, ulusal güvenliğe yönelik tehditlere karşı korumaktan sorumlu. Libya doğumlu Moore, daha önce de MI6’te çeşitli görevler ve ulusal güvenlik danışmanlığı yapmıştı. Akıcı Türkçe konuşan Moore kariyeri boyunca, Vietnam, Türkiye, Pakistan ve Malezya’da görev yaptı. Moore yaptığı açıklamada yeni görevini sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

MI6 NEDİR? 

MI6, İngiltere’nin dış istihbarat servisidir ve İngiltere dışında istihbarat toplamaktan sorumlu kurumudur. Kuruluş ana amaçlarını, terörü durdurmak, düşman devletlerin faaliyetlerini aksatmak ve İngiltere’ye bir siber avantaj sağlamak diye tanımlıyor.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Richard Moore, MI6’nın yeni başkanı olarak atandı

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ