e
sv

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Doğu Akdeniz’deki gerilimde arabuluculuğa hazırız

Güney Kıbrıs lideri Anastasiadis'le görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Doğu Akdeniz'deki gerilimden endişe duyuyoruz. Türkiye ile diyalog başlatılmasına yardım etmeye hazırız" dedi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kıbrıs Rum kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşmesinde, “Akdeniz’deki durum bizi endişelendiriyor. Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkiler bakımından, diyaloğun başlatılmasına yardım etmeye hazırız” dedi ve ekledi: “Söz konusu diyalog, pragmatik olmalı ve karşılıklı menfaatler ile çözüm arayışına dayanmalı. Adil ve uluslararası hukuka uygun bir çözüm bulunmalı.”

​”ABD TARAFLARI BİRBİRİNE KARŞI KIŞKIRTIYOR”

Bunun yanında Rusya Dışişleri Bakanı, Doğu Akdeniz’deki gerilim karşısında takındığı tavır konusunda ABD’yi de eleştirdi. ABD’nin, ‘ülkeleri birbirine karşı kıştırtmasının ve ‘bizimle olmayan, karşı taraftadır’ politikası izlemesinin, geri kalanları da bu yolu izlemek zorunda bırakmasının Moskova’yı endişelendirdiğini’ kaydetti. Lavrov, “Uzlaşı aramak, menfaatlarde denge bulmak; dünyanın neresinde olursa olsun sorunların çözümlenmesi için yegane yol olmalıdır” vurgusunu yaptı.

“KIBRIS GÖRÜŞMELERİ YENİDEN BAŞLAMALI”

Rusya Dışişleri Bakanı Kıbrıs’ın içindeki sorunlara ilişkinse, “Birleşmiş Milletler’de alınan kararların uygulanmasını, (Kıbrıs Rum Kesimi ile Türk Kesimi) arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılmasını ve tamamlanmasını isteriz” ifadelerini kullandı.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Doğu Akdeniz’deki gerilimde arabuluculuğa hazırız