e
sv

Sabır

Dedelerimizden, ninelerimizden her bayram duyduğumuz “Nerede o eski bayramlar…” feryadı kanımıza dokundu, biz de sizleri o eski, en eski bayrama götürmeye niyetlendik. Kurban kesmenin hikmetlerini öğrenmek için Allah’ın katında kendisi ve soyu övülmüş Hz. İbrahim’in (aleyhisselam) teslimiyetinin mükâfatlandırıldığı ilk bayrama gidiyoruz, imanınıza sıkı tutunun.. 🙂
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hz. Mevlana der ki “Sabır yaranın içinde Yaradan’ı görmektir.” Tüm peygamberler gibi Hz. İbrahim (aleyhisselam) de büyük sabır gerektiren imtihanlarla sınandı. “Şüphesiz ki bu apaçık ve kesin bir imtihandır, dedik.“ (Sâffât Suresi; 106. Ayeti Meali)

Hz. İbrahim oğlunun titremesini hissederken bıçağı Hz. İsmail’in (aleyhimüsselam) boynuna doğru sabrı sayesinde götürebildi. Tahayyül edilmesi bile zor bir sabır. Oldukça genç olan Hz. İsmail ise Allah’tan sabır bulacağına inanarak, babası ona “Yavrum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum” dediğinde “Babacığım sana ne emrediliyorsa yap! Beni inşaAllah sabredenlerden bulacaksın, dedi.” (Sâffât Suresi; 102. Ayeti Meali) Bu mübarek baba ve oğlun zor zamanlarda gösterdiği tutumdan anlıyoruz ki sabır imandandır! Demek ki kurbanın hikmetlerinden biri de bu büyük sabrı örnek almaktır!

kaynak: suffagah

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sabır

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ