e
sv

Sınavda başarılı olmak için hangi dualar okunmalı?

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sınavda başarılı olmak isteyenler, unutkanlığı giderici, sınava girerken okunacak duaları ve sınav başladığında sınavda başarılı olmak için hangi dualar okunacağını öğrenerek; sınav stresini bir nebze olsun üzerinden atmak istiyor.

Sınav günü 70 kere Salat-ı Nariye duası okunur: ”Ya men leccemel mütekebbirine b licami azametihi selliim sellim ya Hafız” okunmalıdır. Sınavlara girmeden önce, “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (isra suresi;80) okunmalıdır. Ardından sınav için sıraya oturduktan sonra ise, “Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.” okunur. Sınava başladığınızda da, “Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû.” okumanız gerekmektedir. Dediğimiz gibi bu tarz duaları Allah rızası için okumak iyi olur. İçten bir biçimde edilen dualar makbul olur. Bu duaların anlamı ise özetle şöyle, “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” (”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”), “Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.” (”Ya Rabbi!, gönlümü ve göğsümü genişlet, işimi feraha erdir, dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır kıl.”) ve “Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû.” (”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine sığındım.”).

ZİHİN AÇIKLIĞI İÇİN OKUNACAK DUA

Bismillahirrahmanirrahim… Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” (On dokuz defa okunacak).

SINAVA GİRERKEN OKUNACAK DUA

 • DUA: “Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.” 10 kere (İsra suresi 80. ayet)
 • ANLAMI: “Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar. Katından bana yardımcı olucu bir kuvvet ver.”

SINAV BAŞLAYINCA OKUNACAK DUA

 • DUA: “Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû.” (10 kere)
 • ANLAMI: “Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sınavda başarılı olmak için hangi dualar okunmalı?