e
sv

Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşmadan Önce Dikkat Dedirten 4 Önemli Konu

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal medya dünyasında, fotoğraf yüklemek birçok kişi tarafından oldukça seviliyor. Herhangi bir selfie, arkadaş veya aile ile birlikte çekilen fotoğraflar Twitter, Instagram, Facebook ve Flickr gibi sosyal medya sitelerine her gün bolca yüklenip yayınlanıyor. Fakat burada düşünmeniz gereken en önemli nokta, fotoğraflarınız ile birlikte ne paylaştığınız? Fotoğraflarınızı çevrim içi paylaşarak kişisel gizliliğinizden ödün veriyor musunuz? Acaba kendinizi, evinizi ya da cihazlarınızı tehlikeye atıyor olabilir misiniz? İşte sosyal medyaya fotoğraf yüklemeden önce kontrol etmeniz gereken 4 önemli konu:

1. Fotoğrafta Kimler Var? 

Dikkatli bir inceleme sonucunda fotoğrafı paylaşan kişi hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz. Masumane bir fotoğraftan kişinin yaşı, giydiği kıyafet türleri, fotoğrafın çekildiği tarih, birinin hoşlandığı yemek türleri ve hatta politik görüşleri dahi öğrenilebilir. Bu nedenle, sosyal medyada fotoğraf paylaşmadan önce, o fotoğrafta bulunan kişilerin kimler olduğuna ve nasıl bir ortamda çekildiğine çok dikkat etmelisiniz.

2. Fotoğrafta Neler Var? 

Diyelim ki bir selfie yerine, lüks bir kahvaltının fotoğrafı paylaştınız. Bu resim bir tehdit oluşturabilir mi? Belki de evet. Mesela böyle bir fotoğrafa bakanlar, diyet yapıp yapmadığınıza dair ipuçları edinebilirler. Ya da bir AVM gezisinde çektirdiğiniz bir fotoğrafta, farkında olmadan arka planda çıkan bir mağaza amblemi nedeniyle sorun yaşayabilir belki de alay konusu olabilirsiniz. Bu yüzden, sosyal medyada paylaştığınız bir fotoğraftaki kişiler kadar diğer nesnelerin de çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

3. Fotoğraf Nerede Paylaşıldı? 

Fotoğraflarınızda konum bilgilerinin bulunması, tanımadığınız kişilerin yerinizi tespit edebilmesine neden olabilir. Örneğin fotoğrafınızı çevrim içi olarak paylaştığınızda konumunuz evinizden uzak olduğunu belli ediyorsa, bu bilgi aynı zamanda kötü niyetli kişiler için şu anda evinizin boş ve hırsızlık için müsait olduğu anlamına da geliyor. Siz siz olun fotoğraf paylaşırken konumunuzu paylaşmamayı ya da en azından çevrim içi olmadığınız bir zamanda paylaşmayı deneyin.

4. Fotoğraftaki EXIF Meta Verileri Nedir? 

Fotoğrafın bile EXIF meta verilerinin bile olduğunu biliyor musunuz? Kısaltması EXIF olan “Exchangeable Image File” Türkçesi ise “DeğiştirilebilirGörüntü Dosyası” içerisinde fotoğrafın çekildiği yerin yer tarih, ekipman, boyut bilgileri ve çekim ayarlarına gibi pek çok bilgiyi içeren bölümdür. Tüm fotoğraflar kendi etiketleriyle birlikte oluşur ve bu etiketler EXIF olarak bilinen meta veriler olarak gruplandırılır. Bu EXIF meta verileri, kameranızın modeli ve markası, açıklık verileri ve diğer birçok şey gibi geniş bir bilgi dizisi içerir. Ayrıca, fotoğrafın çekildiği zaman ve konum gibi bilgiler de ortaya koyar. Bu nedenle, EXIF meta verilerini çevrim içi paylaşmadan önce fotoğrafınızdan kaldırmanız çok faydalı olacaktır.Artık hemen herkesin aktif olarak kullandığı sosyal medyada başta fotoğraf olmak üzere herhangi bir bilgi paylaşırken, kendinizi güvende tutmak adına sosyal medya hesaplarınızın gizlilik ayarlarını mutlaka kontrol etmelisiniz.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sosyal Medyada Fotoğraf Paylaşmadan Önce Dikkat Dedirten 4 Önemli Konu

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ