e
sv

Steam mi Epic Games mi?

Valve Coorporation tarafından geliştirilen Steam, dijital dağıtım platformlarından biri. Dünya’nın en büyük dijital dağıtımcısı konumunda ve her yıl yüzlerce farklı dijital oyun, uygulama, müzik ve videoyu, sektöre kazandırmakta. 2003’ten beri bu piyasada varlığını devam ettiriyor. Windows Phone, macOS, Microsoft Windows, Linux, Android ve iOS platformlarının hepsine dağıtım gerçekleştiriyor.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Valve Coorporation tarafından geliştirilen Steam, dijital dağıtım platformlarından biri. Dünya’nın en büyük dijital dağıtımcısı konumunda ve her yıl yüzlerce farklı dijital oyun, uygulama, müzik ve videoyu, sektöre kazandırmakta. 2003’ten beri bu piyasada varlığını devam ettiriyor. Windows Phone, macOS, Microsoft Windows, Linux, Android ve iOS platformlarının hepsine dağıtım gerçekleştiriyor.

Epic Games ise kendi adıyla kurulmuş ve Steam’e alternatif olan bir başka dijital dağıtımcı şirket. 1991 yılında kurulmuş olmasına rağmen, Steam’in gerisinde kalmıştı. Gears of War, Unreal gibi oyunların yaratıcısı olan Epic Games, zamanla eski gücünü kazanmaya başladı ve birçok oyun üreticisi ve geliştiricisi ile anlaşarak, kendi platformlarında satış yapmalarını sağladı. Öyle ki son zamanlarda Steam’in oyunlarına dahi göz koyarak, birçok oyunu bünyesine kattı. The Division 2, Metro Exodus ve Fortnite, bunlardan birkaçı.

Peki Steam mi Epic Games mi?

Aslında bu soruya iki farklı açıdan bakmak lazım. Birincisi, altyapı ve teknik güç, ikincisi ise oyun üretimi ve kalitesi. Aslında bu bağlamda Steam halen açık ara önde. Ve sistem olarak da sanal mağazası üzerinden çok yüksek hızla oyun satışı gerçekleştiriyor. Bununla birlikte alt yapı olarak ve teknik güç olarak da ciddi yatırımlarla inşa edilmiş ve hali hazırda birçok oyun geliştiricisi ile onlarca yıllık anlaşmaları mevcut. Yani her ne kadar Epic Games, birçok önemli oyunu Steam’in elinden almış olsa da, bu durum Steam’in gücünü etkilemedi. Zira, isteseydi zamanında yaptığı anlaşmaları buna göre inşa ederek, transferlere izin vermezdi. Ama hem yeni oyun üreticilerinin önünü açmak hem de oyun severlere yeni oyun deneyimi sunmak amacı ile buna izin verdi.

Kampanyalarda Son Zamanlarda Epic Games Fırtınası Esiyor: Steam aynı zamanda, kampanya ve indirimlerle de bir yönü ile Epic Gamesin bir tık önünde. Ama son 3 çeyreğe baktığımızda Epic Games bu alanda mükemmel bir atılım gerçekleştirdi. Artık Epic Games mağazaları her gün en az 1 tane ürünü, ücretsiz olarak satıyor.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Steam mi Epic Games mi?