e
sv

Strateji Oyunları ve Mobil Cihazlar

Strateji Oyunları genel olarak ücretsiz dağıtılır fakat oyun için satın alımlarıyla kullanıcıya sunulur. Özellikle Cep telefonları aracıyla oynanan bir çok Strateji oyunu vardır ama çoğu piyasadan kaybolur.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Oyun dünyasının değişimlerinin bir sonucu olarak hayatlarımıza en son dahil olan mobil oyunlar. Mobil oyunların evde, işte, parkta veya herhangi bir yerde oynanabilmesi, sürekli kullanıcının elinin altında bulunması ona olan ilgiyi gün geçtikçe arttırdı. Sadece bu değil mobil platforma çıkan kaliteli oyunların bulunmasının da etkisi oldu. Çünkü bu kaliteli oyunların bazıları sadece mobil platformda bulunuyor ya da sadece bu platformda ücretsiz. Böylece mobil platformun ilgisini çekemediği oyuncular, oynamak istediği oyunlar için birer birer akıllı telefonlarına sarıldılar. Birçoğu bu sayede ön yargılarını yıktı ve küçük ekranda oynamanın o kadar dert edilmeyecek bir şey olduğunu, oyunlarının ise sandıklarından daha iyi olduğunu gördüler. Tabi bu ön yargılarının haklı sebepleri de var. Mobil marketlere girildiğinde sıralamalarda en üstlerde bulunan, sürekli karşımıza çıkan kalitesiz birçok oyun var. Bu oyunlar sağlam deneyimler sunmadığı gibi bizden sürekli İnternete bağlı kalmamızı istiyor. Bunu istemelerinin sebebi de gelirlerini arttırmak ancak her şey bu şekilde para üzerine kurulduğunda ortadaki iş pek kaliteli olmuyor. Bunlardan mütevellit belirli kalitenin üzerindeki mobil oyunlar daha değerli bir hale geliyor.

Mobil Strateji Oyunları: Bilgisayardaki strateji oyunları denildiğinde birbirinden güzel onlarca isim sayılabilir. Ancak mobil strateji oyunları denildiğinde sayılabilecek isimler çok kısıtlı. Clash of Clans, Clash Royale, Castle Clash, Age of Civilizations serisi vs. söylenebilir bunların dışında da çıksa çıksa birkaç isim çıkar. Gerçek zamanlı mobil strateji oyunu dediğimizdeyse hiç oyun sayamayız. Çünkü bu tarz ve kaliteli bir oyun henüz mobile çıkartılmadı. Çıkartılan kalitesiz örnekleri de görünüş açısından insanın içini boğan, kontrolleriyle işkence çektiren oyunlar. Yani gerçek zamanlı strateji oyunlarını seven bir oyuncunun mobil oyunlarla aradığını bulması şimdilik imkansız görünüyor. Ancak bakıldığında bu tip oyunların uyarlanabileceği en uygun cihazlar akıllı telefonlar. Çünkü dokunmatik ekranların her bölümüne parmağımızla kolayca dokunabilmemiz, imleç veya analog gibi bir şeyle uğraşmayacak olmamız kolaylık sağlıyor. Çifliği yükseltmek istiyorsak çiftliğe, belediye binasını yükseltmek istiyorsak belediye binasına, orduyu yükseltmek istiyorsak orduya tıklayacağız. Tabi kontrollerin bu derece yatkın olduğunu firmalar da biliyor. Ama oyun çıkarmamalarının arkasında başka sebepler var. Bu sebeplerinin en başlıca olanı gelirler.

Mobil Oyun Satışları ve Firmaların Gelirleri: Mobil oyunlar oyunla uzaktan yakından alakası olmayan insanlara dahi ulaşabiliyor. Bu herkes tarafından bilinen bir doğru. Öyle ki 1 milyar indirmeyi aşmış oyunlar bile var. Ancak bu insanlar oyunlara para vermeye yanaşmıyor. Bugün bilgisayarlarımızdan oynadığımız kaliteli oyunlara milyonlarca dolar harcanıyor. Yıllarca uğraşırken oyunu tasarlayan ekibin maaşları, reklam giderleri derken bu paralar gerçekten kasadan çıkıyor. Firmalarda oyunu yayınlamak için bunları gözden çıkarıp karşılığını alamadığında ister istemez bu platformdan çekilme veya daha küçük oyunlar geliştirme yoluna gidiyor. WP kullanıcı sayısı az olduğu için pek önem taşımıyor fakat Android kullanıcılarının oyunları korsan olarak indirmesi firmaların canını çok sıkıyor. İos tarafındaysa işler çok farklı. Kullanıcıları korsan olarak oyunlara ulaşamadığı için istese de istemesede parasını ödemek zorunda kalıyor. Zaten bu bağlamda oyun satışlarının en iyi seviyede olduğu mobil market Appstore. Ücreti yüksek bir mobil oyun çıkarılacağı zaman ilk tercihinin Appstore olacağından hiç şüphe yok. Şuanda da piyasadaki hareketlerin bu doğrultuda olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Mobil Strateji Oyunu Önerileri: Strateji seven oyuncuların tam istediğini bulamadığı mobil oyunlar arasında, en azından bu isteklerini biraz olsun bastıracak bazı oyunlar da var. Bunlardan ilki ve en popüler olanı Clash of Clans. Oyun çevrimiçi bir şekilde oynanıyor ve arkadaş çevresiyle oynandığında zevki çıkıyor. Her oyuncunun bir köyü var, bu köyü yaptıkları savunma düzenine göre koruyabiliyorlar. Oyundaki iki kısımdan biri olan savunma tamamen bundan oluşuyor. Diğer kısmı saldırıysa üretilen askerlerle seçilen bir köye baskın yapmaktan oluşuyor. Bu kısımdaki stratejik bölüm askerlerin köyün zayıf yönüne karar verdikten sonra gönderilmesi olabilir.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Strateji Oyunları ve Mobil Cihazlar

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ