e
sv

Sütaş’tan 27 bin üretici aileye düzenli gelir

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sütaş’ın sürdürülebilirlik çalışmalarını hakkında bilgi veren Sütaş Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Duygu Yılmaz “Dünyamız iklim değişikliğinin yol açtığı küresel ısınma ve doğal kaynakların hızla tükenmesinin yarattığı tehditlerle mücadele etmeye çalışırken, bu sene başında ortaya çıkan salgın her birimizi pek çok açıdan ciddi biçimde etkiledi.

Bu süreç, çocuklarımıza daha yaşanır bir dünya bırakmak için hiç gecikmeden, hep birlikte ve daha büyük bir inançla mücadele etmemiz gerekliliğini bir kez daha hatırlattı. ‘Sürdürülebilir bir dünya’ hedefinin, devletlerin, tüm kurumların ve bireylerin ortak amacı olması artık kaçınılmaz hale geldi. Bu evrensel amaç doğrultusunda sürdürülebilirliği, kurumsal kültürümüzün ve ‘Çiftlikten Sofralara’ iş modelimizin özüne yerleştirdik. Mutlu ve sağlıklı bireyler, refah içinde bir toplum ve temiz bir çevre hedefiyle, sütün iyiliğini ve bereketini yaymak için 45 yıldır tutkuyla çalışıyoruz” diye konuştu.

“ELEKTRİK İHTİYACI ÇİFTLİK GÜBRELERİNDEN KARŞILANIYOR”

Yılmaz, şunları kaydetti: Sütaş’ın üç entegre tesisinde de biyogaz, elektrik ve gübre üretimi yapılıyor. İneklerimizin gübreleri ve diğer tüm organik atıkları işleyip yenilenebilir enerjiye dönüştürerek; elektrik, sıcak su ve buhar elde ediyoruz. Tesislerimizin kullandığı elektriğin yüzde 80’ini ürettiğimiz bu yenilenebilir enerjiden karşılıyoruz. Biyogaz tesislerinin çıktılarını da organik ve organomineral gübre olarak değerlendiriyoruz. Bu gübreler, sadece ürün verimliliğini artırmakla kalmıyor, toprağın organik yapısını güçlendirmesi açısından da önem taşıyor. Her yıl 62 bin ton organik gübre ile 50 bin dekar toprağı daha verimli hale getiriyoruz.

Yılmaz, 2019 yılında 345 bin ton sera gazı azaltımı sağlayan Sütaş’ın sürdürülebilirlik alanında son 7 yıldır yürüttüğü faaliyetler sonucunda toplam 28,5 milyon ağacın yapabileceğine eşdeğer, sera gazı salımını önlediğini kaydetti.

“BU SENE SIFIR ATIK BELGELERİMİZİ ALDIK”

Enerji verimliliği alanındaki çalışmaların yanı sıra; sıfır atık, lojistikte iyileştirmeler ve ambalaj malzemesi kullanımını azaltmak üzere de sürekli çalışmalar yaptıklarını belirten Yılmaz “2018 yılında Sıfır Atık Üretim Ödülü almıştık. ‘Sıfır atık’ hedefiyle yaptığımız çalışmalar sonucunda bu sene Sütaş Entegre Tesisleri’nin tamamı için ‘Sıfır Atık’ belgelerimizi aldık. Lojistik verimliliğini artırmaya yönelik çalışmalarımız sayesinde de 9 bin ton sera gazı azaltımı sağladık. Bu, dünyanın çevresini 1.180 kez daha az dolaşmak demek. Geçtiğimiz yıl, 389 ton daha az ambalaj malzemesi kullandık. Önümüzdeki süreçte ambalajlarımızdaki plastik oranını düşürmeye yönelik çalışmaları daha da geliştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

27 BİN ÜRETİCİ AİLEYE DÜZENLİ GELİR

Yılmaz “Sütçülük, yüksek katma değer yaratan, sürekli ve düzenli gelir ve istihdam sağlayan, toplumsal refaha katkıda bulunan bereketli bir meslek. 7.000 kişiye istihdam sağlayan Sütaş, bir önceki yıla göre yüzde 18 büyüme kaydederek 3,9 milyar TL net ciroya ulaştı.

Günde 2,5 milyon litre süt işleyerek 6,5 milyon paket süt ürünü üretiyoruz. Yaklaşık 12 bin 200 dekar alanda yem bitkileri ve kaba yem üretimi yapıyor, yem fabrikalarımızda yılda 432 bin ton konsantre yem üretiyoruz. Geçtiğimiz yıl 21 il, 1.350 köydeki 27 bin üretici aileden çiğ süt tedarik ettik” diyerek süt üretiminin ülke ekonomisine kattığı değerin altını çizdi.

“PANDEMİ SÜTÜN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA HATIRLATTI”

Toplumun her kesiminin mucizevi bir gıda olan süt ve süt ürünlerine en kolay ve en hesaplı şekilde erişmesini sağlamak için gayret ettiklerini ifade eden Yılmaz “Bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmenin çok önemli olduğu şu günlerde tüm dünya, sağlıklı beslenme açısından sütün önemini bir kez daha hatırladı” diyerek ineklerin beslendiği ottan sofralara ulaşan süt ve süt ürünlerine kadar tüm süreci Sütaş’ın ‘Çiftlikten Sofralara’ entegre iş modeliyle yönetip kontrol altında tutarak ürünlerinin doğallığını, tazeliğini ve lezzetini güvence altına aldığını belirtti.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sütaş’tan 27 bin üretici aileye düzenli gelir

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ