e
sv

Tanrıça Günlüğü

Uluslararası düzeyde çok satan suç romanlarının yazarı Natsuo Kirino, çok ilginç bir kitapla Türkiyeli okurun karşısında. Tanrıça Günlüğü‘nde aşk, ölüm, cinsellik, aile sırları, sadakatsizlik duygularını zamansız, masalsı bir dilde okuyucuya aktarılıyor.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uluslararası düzeyde çok satan suç romanlarının yazarı Natsuo Kirino, çok ilginç bir kitapla Türkiyeli okurun karşısında. Tanrıça Günlüğü‘nde aşk, ölüm, cinsellik, aile sırları, sadakatsizlik duygularını zamansız, masalsı bir dilde okuyucuya aktarılıyor.

Gözyaşı şeklindeki gizemli bir adada, saygıdeğer kâhinler ailesinin iki kızı olur. Kamiku müthiş güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakır. Küçük kız kardeş Namima ise ablasının gölgesinde yaşamayı öğrenir. 6 yaşına geldiğinde Kamiku’nun sonraki kâhin olacağı ilan edilir. Namima kâhinin kız kardeşi olarak Karanlıklar Diyarı’nda hizmet etmek zorundadır; ölenlerin ruhunun diğer tarafa geçmesine rehberlik etmekle görevlidir. Kız kardeşlerin hayatı iki zıt yöne doğru ilerlerken Namima ilk aşkıyla kaderine bambaşka bir yön verir. Büyük bir ihanet ağının içinde kalan Namima, yaşayanların dünyasıyla ölülerin dünyası arasında gidip gelerek intikam peşinde koşar. Kirino bu karanlık masalda Japon yaratılış mitini, İzanami ve İzanaki’nin hikâyesini yeniden kurguluyor. Tanrıça Günlüğü, cinayet, cinsellik, tanrılar ve intikam üzerine kışkırtıcı ve fantastik bir destan…

YORUMLAR

Kirino karakterleri arasında huzursuzluk ve güvensizlik yaratma konusunda uzman. Kirino bize kadın ile erkek arasındaki ayrımın, insanlarla tanrılar arasındaki ayrımdan daha büyük olduğunu büyük bir hünerle gösteriyor. Kadınların her gün verdikleri savaşların, görünüşe göre yaratılıştan beri var olan savaşların doğurduğu öfke ve tutkuyla dolu, gerilimli ve zamansız bir öykü onunki.

(The Guardian)

Aşk, ölüm ve kız kardeş olmak üzerine büyüleyici bir masal. Kendimizi bizimkinden çok farklı –ama nihayetinde o kadar da farklı olmayan– bir dünya ile mitolojiye kaptırmamızı sağlıyor.

(Washington Independent)

Cinayet, cinsellik, tanrılar ve intikam üzerine kışkırtıcı ve fantastik bir destan… Hem gerçekçi hem de rüya gibi… Kirino büyülü ve uhrevi bir masalı lirik bir dille anlatıyor. Kirkus Reviews Kirino Tanrıça Günlüğü ile kendine hayran bırakıyor. İncelikli yazarlığıyla talihsiz ve sempatik başkahramanı Namima’ya hayat veriyor. Okurlar bu trajik hikâyeyi bir çırpıda okuyacak ve sonunda kendilerini değişmiş bulacaklar.

(Publishers Weekly)

KİTAP TANITIM BÜLTENİ

Adım Namima , “Dalgaların-Ortasındaki-Kadın.” Ben bir miko’yum. Uzak, güneyden çok uzak bir adada doğdum, öldüğümde daha yeni on altı olmuştum. Şimdi evim ölülerin arasında, burada, karanlıklar diyarında. Bu nasıl oldu? Ve ben nasıl bu kelimeleri söyleyebiliyorum? Hepsi tanrıçanın sayesinde: Bu onun rızasından başka bir şey değil. Çok tuhaf görünebilir ama şu anda sahip olduğum duygular hayattayken sahip olduklarımdan daha keskin. Söylediğim sözler, kurduğum cümleler bende vücut bulan duyguların ta kendisinden doğuyor.

YAZAR HAKKINDA

1951’de Japonya’da doğan yazar Natsuo Kirino Çıkış adlı suç romanıyla dünyaca tanındı. Bu romanla Japonya Suç Yazarları Ödülü’nü aldı; romanın İngilizce çevirisiyle Edgar Ödülü finalisti oldu.

kaynak: mürekkep haber

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Tanrıça Günlüğü

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ