e
sv

Teknoloji devi Huawei ABD’ye bağlı kalmamak için Rus teknolojilerine yöneldi.

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son zamanlarda yakaladığı çıkış ile birlikte Amerikan ambargosuna takılan Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei Amerika yaptırımlarına karşı önlem planını hazırlıyor. Casusluk iddiaları ile gündeme gelen Çinli şirketin, çalışanlarının bazılarının Çin ordusu ve Çin istihbaratı ile bağlantıda olduğu söylenmişti. Bunun sonucunda ise ABD’nin koyduğu ambargolar karşısında oldukça zor kalmıştı. Amerika tarafından ismi kara listeye alınan Huawei, bağımlılığını azaltmak için (Özellikle ABD’ye karşı) yeni yollar arıyor. Alınan bilgilere göre Çinli şirketin Rusya’dan teknoloji ve şirket arayışlarını sürdürdüğü söylenenler arasında.

Huawei, Rus firmalar ile görüşüyor.

Alınan bilgilere göre; Huawei ortak yatırım yapmak, teknolojilerini kullanmak ve AR-GE faaliyetleri yürütmek için Rusya’dan bazı teknoloji firmaları ile görüşme yaptığı kaydedildi. Huawei’nin, bilgi güvenlik sistemleri alanlarına yönelik bir kaç programın yanısıra alt işletim sistemi ile çalışan Rusya kökenli şirketler ile irtibat halinde olduğu söylendi. Bunun yanında Huawei, işlemci üreten Elbrus firması ile görüşme halinde olduğu belirtildi. Anakart ve sunucularında Elbrus işletim sistemlerini kullanmaya karşı sıcak baktığını ancak görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirtti.

Çin istihbaratı ile Huawei ilişkisi

Londra merkezli kuruluş olan Henry Jackson Society ve Fulbright Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Christoper Balding, 100’e yakın Huawei personelinin Çin istihbarat ve ordusu ile yakın temasta olduğunu iddia etmişti. Christopher Balding, ”Yaklaşık 100’e yakın Huawei personelinin CV’lerini inceledik ve bulduğumuz sonuçlara göre, Huawei çalışanlarıyla Çin ordusu ve istihbaratı arasında ciddi bir bağlantı var. Bu bağlantı bana sistemli ve yapısal bir ilişkiymiş gibi geliyor.” ifadelerini kullandı.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Teknoloji devi Huawei ABD’ye bağlı kalmamak için Rus teknolojilerine yöneldi.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ