e
sv

Türbülans zamanlarında karar vericiler ortadan kaybolmamalı.

MB rezervlerindeki erimeyle birlikte son iki yıldır ekonomide giderek artan sıkıntılı tablo, döviz ve altındaki rekorlarla en üst seviyeye ulaştı. TL yılbaşından bu yana yüzde 22 değer kaybetti. Alarm zillerini çaldıran belirsizlik ortamı vatandaşı da tedirgin etti. Ekonomi çevrelerine yönelik ‘durumu ortaya koyan açıklama’ beklentisi arttı. Ekonomistler de ‘Türbülans zamanlarında karar vericiler ortadan kaybolmamalı’ dedi.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Isınan ekonomi, eriyen rezervler ve politikalar TL’nin hızlı bir şekilde değer kaybına uğramasına neden oldu. Son iki yılda dolar, TL karşısında yüzde 95 değerlenirken, dün yeni rekorlara da imza attı. Yapılan hamlelere rağmen kurda yükseliş sürerken, kurumlardan doyurucu bir açıklama yok. Merkez fonlama faizini artırırken, parayı da azaltmayı hedefliyor. Böylece faiz artışları gündeme gelirken yeni kredilere de frenleme yapılacağı tahmin ediliyor.

Koronavirüs öncesinde sıkışan ekonomi, salgın etkisi ve yanlış politikalarla birlikte oldukça ısındı. Kur yaklaşık 1.5 aylık dönemini 6.85 lira seviyesinde geçirdikten sonra, şimdi rekor üzerine rekorlar kırıyor. Yurtiçi piyasalarda alınan kararlar ve yeni hamlelerle birlikte yoğun bir gündem yaşanıyor. Merkez Bankası ve BDDK kanadından gelen hamlelere rağmen dolar ve euroda yükseliş sürüyor. Son günlerde rekor serisini sürdüren euro/TL’de tarihi seviyeler, 8.70’in üzerine taşınırken dolar/TL’de de 7.35 geçildi. Belirsizliğin oldukça yüksek olduğu ekonomi de ısınan kurun etkisinin oldukça yüksek olduğu düşünülüyor fakat, kurumlardan doyurucu bir açıklama şu anlık yok. Önceki gece TCMB Başkanı Murat Uysal, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ile bazı bankaların genel müdürleri bir araya gelmişti. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, toplantıda TCMB Başkanı Murat Uysal, salgın döneminde düzenleyici kuruluşlar ile bankaların çok başarılı bir sınav verdiğini, hızlı bir kredi genişlemesi yoluyla ekonomiye ihtiyaç duyulan uygun maliyetli likiditenin sağlandığını, ancak gelinen noktada iç ve dış dengelerin korunması amacıyla bir takım normalleşme adımlarının atılması gerektiğini belirtti. Uysal, salgın döneminde piyasaya verilen likiditenin fazla kısmının sistemde bir likidite açığı oluşturmadan kademeli olarak geri çekileceğini, bunun da bankaların kısa vadeli fonlama maliyetlerini yükselteceğini ifade etti.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Türbülans zamanlarında karar vericiler ortadan kaybolmamalı.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ