e
sv

Türk oyuncular League of Legends tercih ediyor

Dünyanın en popüler bilgisayar oyunu League of Legends hakkında detaylı bilgi edinmek ister misiniz? Cevabınız evet isterim ise bu yazımız tam size göre.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu inceleme yazımız bir rehber niteliğinden çok League of Legends’i tanıtan bir yazı olacak. Bununla beraber incelemenin yanında oyun mekanikleri ile ilgili ufak detayları da sizinle paylaşacağız. Eğer artık hazırsanız yazımıza geçelim. League of Legends bilgisayar üzerinden oynanan Multiplayer Online Battle Arena(MOBA)tabanlı bir oyunudur. MOBA tabanlı oyunlar düşünülenin aksine ilk olarak  DOTA ile başlamamıştır. DOTA kullanıcılara sunulmadan önce StarCraft’ın bir haritası olan Aeon of Strife, MOBA oyun türünün temellerini atmıştır. Starcraft’ın bu oyun haritasından esinlenilerek ortaya çıkan Future Cop: LAPD ise MOBA tabanlı oyunların ilk ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat MOBA tabanlı oyunların geniş kitlelere ulaşması ise hepimizin yakından tanıdığı Warcraft 3’ün bir haritası Defense of The Ancients yani DOTA ile olmuştur. 2008 yılında beta sürümü ile duyurulan League of Legends, 2009 yılının Ekim ayında ise ücretsiz olarak bekleyenlerine sunulmuştur. Yayınlanma tarihinden bu zamana inanılmaz bir ivme ile yükselmekte olan oyun günlük ortalama 12 milyon oyuncuya ulaşarak dünyanın en çok oynanan oyunu unvanını da kazanmıştır.

Ülkemizde de Riot Games Türkiye ofisinin açılması üzerine Türkiye üzerinde de hızla yayılmaya başlamıştır. Türk oyuncu kitlesinin zamanla artması üzerine ödüllerin dağıtıldığı turnuvalar organize edilmeye başlanmış ve Türkçe dil desteği eklenerek Türk oyunculara ait bir server açılmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda League of Legends Türkiye’de de tıpkı dünya gibi en çok oyuncuya ulaşan online oyun olmayı başarmıştır

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Türk oyuncular League of Legends tercih ediyor

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ