e
sv

Türkiye’nin kültür ekonomisi kitap oldu

Alanında bugüne kadar yapılmış tek kapsamlı çalışma olan kitap, Türkiye’de kültür ekonomisinin sınırları ve boyutları hakkında çarpıcı veriler sunuyor.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’in Kaynak Yayınları tarafından yayımlanan Türkiye’de Kültür Ekonomisinin Boyutları adlı kitabı okuyucuyla buluştu. Borusan Kocabıyık Vakfı’nın desteğiyle yayımlanan kitap, Türkiye’de kültür ekonomisinin boyutları hakkında bugüne kadar bu kapsamda yapılmış tek kapsamlı çalışma olmasıyla dikkat çekiyor. Kitap, yayıncılıktan film endüstrisine, müzik endüstrisinden müzelere, sanat galerilerinden sahne sanatlarına kadar uzanan geniş bir yelpazede Türkiye’nin kültür ekonomisinin boyutlarını gözler önüne seriyor. Ayrıca araştırma kapsamında Türkiye’de ekonomik açıdan önemli bir yer tutan dizi sektörü, spor ve gastronomi alanları da irdeleniyor.

Uluslararası örneklerle kıyaslamalı çarpıcı veriler: Türkiye’de kültür (kreatif) ekonomisi sektörüne ilişkin çarpıcı verilerin düzenli ve sistemli bir şekilde toplandığıTürkiye’de Kültür Ekonomisinin Boyutları kitabında, Türkiye’deki çarpıcı veriler uluslararası örneklerle karşılaştırılarak, AB üyeliği sürecinde Türkiye’de sektörün geliştirilebilmesi için karar vericilere öneriler de sunuluyor.

Çin’den Avustralya’ya kadar tüm ülkelerde kültür (kreatif) ekonomisi sektöründeki faaliyetleri ölçülüyor olmasına karşın, Türkiye’de kültür ekonomisinin fazla ciddiye alınmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Faruk Şen kitabının tanıtım toplantısında şunları söyledi:

“Türkiye’de kültür (kreatif) sektörünün ulusal ekonomi içindeki büyüklüğü TAVAK Vakfı tarafından ilk defa ele alınmış bulunmaktadır. Bu araştırmada Kültür Ekonomisinin ulusal gelire oranına göre GSYH’daki payının 2015 yılında yüzde 6,4 olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu da 47,6 Milyar Dolara denk düşmektedir. Araştırma kapsamında Avrupa’dan örnek alınarak 13 ana sektör olmak üzere 53 alt sektördeki tüm yıllık harcamalar incelenmiş bulunmaktadır. Bu araştırma Türkiye’de Kültür Ekonomisinin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmaktadır.”

kaynak: mürekkep haber

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin kültür ekonomisi kitap oldu

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ