e
sv

Ülkemizde efsaneleşmiş ilk 3 Free to play MMORPG oyun

İlk kez 15 Temmuz 2002 tarihinde piyasaya sürülen Knight Online oyunu, Noah System ve Mgame Corporation ortaklığı sonucu geliştirilmiş ve yayıncısı NTTGame tarafından yayınlanmıştır.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ülkemizde çok büyük bir kitle tarafından oynanan oyun, aynı zamanda yayın tarihi açısından listemizin en eski oyunudur. İnsanlar ve orklardan oluşan 2 ırka sahip olan ve her ırkın 4 karakter sınıfını barındıran oyun, karakter sayısı ve sınıflandırmasıyla o dönem herkesi memnun etmeyi başarmıştı. Bir dönem, karakterlerinin çok yüksek fiyatlarla ülkemizde ticaretinin olduğu oyun, ülkemizdeki oyuncular tarafından efsaneleştirilmiş mmorpg oyunlar arasındaki yerini almıştır. Bir neslin okuldan kaçıp internet kafelerde uyuklamasından ötürü okuldaki başarısızlığının nedeni olarak nitelendirilen Knight Online oyunu, günümüzde maalesef ki oyuncu sayısı ve popülerliği olarak eski formundan baya uzak. Tekrardan oynanabilirliği arttırmak adına Steam oyun portalına da taşınan oyun maalesef orada da beklediği ilgiyi görememiştir ama hala efsaneler arasında yer almaktadır. Canavar keserek veya görev yaparak deneyim kazandığınız ve item kastığınız tipik bir devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur.

Silkroad Online: Joymax firması tarafından geliştirilen ve ilk kez 1 Ekim 2005 tarihinde piyasaya sürülen Silkroad Online oyunu hem ülkemizde hem de dünya genelinde inanılmaz sayıda oyuncu sayısına ulaşmıştır. Sadece Asya ve Avrupa için oyuncu kitlesi en son verilere göre 250 milyonu aşmış durumdadır, eğer ki oyuna paralel olarak açılan private serverlarındaki oyuncuları da hesaba katarsak oyuncu sayısının 500 milyonu aştığı tahmin edilmektedir. Bu kadar çok oyuncunun oynamasının geliştiricilerin tahminlerini aşmasından mıdır yoksa satış politikası mıdır bilinmez ama oyun içinde çoğu zaman serverlar tam kapasiteye ulaşıyor ve premium üyeliğiniz olmazsa giriş yapamıyorsunuz maalesef. Ben zaten oyuna girdim diye sevinmeyin hiç, her an disconnected from the server uyarısı alıp tabiri caiz ise serverdan atılmanız içten bile değil. Oyun hakkında biraz bilgi vermemiz gerekirse, adının Türkçe çevirisinden de anlaşılacağı üzere oyun adını ipek yolundan almıştır, oyunun haritası Çin ve Avrupa arasını kapsamaktadır. Oyun, iki farklı meslek grubu olan avcılar ve hırsızlar arasındaki mücadeleyi konu almaktadır. Çinli karakterler ve Avrupalı karakterler olmak üzere iki ırk arasından birisini seçip daha sonrasında karakterinizi seçerek oyuna başlıyorsunuz. Karakterinizin sınıfı sizin yönlendirmenizle şekilleniyor yani siz hangi sınıftan olmasını istiyorsanız o sınıfa göre seçimler yapmalısınız. Silkroad Online, tıpkı listedeki Knight Online ve Metin 2 oyunları gibi tipik bir devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur.

Metin 2: Ymir Entertainment Co. Ltd. şirketi tarafından 2005 yılında yayına başlayan Metin 2 oyunu, 2006 yılında Gameforge şirketi tarafından satın alınmış ve günümüzde hala Gameforge şirketinin bünyesinde bulunmaktadır. Üç imparatorluğun savaşını konu alan ve her bir krallıktan 4 farklı karakter sınıfına sahip olan oyunun ülkemizde çok büyük oyuncu kitlesine hitap etmesinde tabi ki Türkçe dil seçeneğinin olmasının büyük bir etkisi var. Günümüzde hala çok fazla oyuncusu olan Metin 2 oyunu da tıpkı listemizdeki diğer oyunlar gibi tipik bir mmorpg oyundur.

kaynak: teknogaste

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Ülkemizde efsaneleşmiş ilk 3 Free to play MMORPG oyun

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ