e
sv

Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele

avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaşadığımız “şu an”da, kendimizde ve etrafımızda olanları, oldukları gibi, yargılamadan fark etmek anlamına gelen mindfulness (farkındalık), bir hayat becerisidir. Aslında özlerinde “an farkındalığı”nı barındıran çocuklar, çağımızın beraberinde getirdiği hızdan en az yetişkinler kadar etkilenerek kaygı ve stresin etkisiyle çok erken yaşta anlarından kopuyorlar. Çocuklar için mindfulness çalışmaları, onların öz-farkındalık, duygu denetimi ve dikkat kontrolü becerilerinin güçlenmesine destek olarak mental ve duygusal dayanıklılıklarını ve esnekliklerini kuvvetlendiriyor.

10 yıllık öğretmenlik deneyimi olan İlksen Utlu, son yıllarda farkındalık (mindfulness) eğitmeni olarak okullarla ve çocuklarla yoğun çalışmalar yapıyor. Öğretmen ve farkındalık eğitmeni bir anne olarak hayatın içinde yaptığı gözlemlerini ve farkındalık üzerine yaptığı çalışmalarını harmanlayan ve çocuk gelişimine katkıda bulunmak üzere hikâyeler yazan Utlunun ilk çocuk kitabı “Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele” okurlarla buluştu.

Kitabın ana kahramanı Leyla, istediği şey olmayınca birden sinirlenir. Bağırır, çağırır ve hatta kendini yerlere atar. Neyse ki annesi ona müthiş bir oyun öğretir: Nefes almak! Farkındalıkla nefes alıp vermenin sihirli gücüyle tanışan Leyla o gece tatlı bir rüyaya dalar. Rüyasında en sevdiği oyuncağı olan tilkisi de vardır. İki arkadaş rengârenk bir ormanda keşfe çıkarlar. Üstelik bir de bilmeceyle karşılaşırlar. Çizimlerini Duygu Cigalin yaptığı “Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele” okuyucuyu sürprizlerle dolu bu yolculuğa katılmaya davet ediyor. Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayımlanan “Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele-Duyguları Keşfe Yolculuk” raflarda.

kaynak: mürekkep haber

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Üzüntü ile Neşe Gezerler Hep El Ele

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ