e
sv

Yabancı Blog Platformları

WordPress ise kendi içerisinde ikiye ayırılır. WordPress.com aynı blogger gibi genel anlamda ücretsiz bir şekilde kullanıcının blog açmasına olanak sağlayan bir platform iken, WordPress.org ise kullanıcının kendi sunucusuna kurarak çalıştırdığı açık kaynaklı blog altyapı yazılımıdır.
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

WordPress ise kendi içerisinde ikiye ayırılır. WordPress.com aynı blogger gibi genel anlamda ücretsiz bir şekilde kullanıcının blog açmasına olanak sağlayan bir platform iken, WordPress.org ise kullanıcının kendi sunucusuna kurarak çalıştırdığı açık kaynaklı blog altyapı yazılımıdır. 2016 yılı itibarı ile dünya üzerinde yer alan tüm blogların %48′i wordpress alt yapısı kullanırken, %2‘lik kısmı blogger kullanmaktadır.%48‘lik wordpress kullanımının%9‘unu wordpress.com oluştururkan, %39‘luk kısmı wordpress.org’un açık kaynaklı blog altyapısı ile oluşturulmuş bloglar oluşturmaktadır. Günümüzde WordPress kullanıcı tarafından en çok tercih edilen blog alyapısıdır.

WordPress.org‘un ücretsiz bir şekilde kullanıcıya sunduğu açık kaynaklı yazılım ile blog açmak için ise, kullanıcının bir barındırma hizmeti, yani hosting ve bir alan adına, yani domain‘e sahip olması

Blogger ise Dünya çapında oldukça düşük bir kullanım yüzdesine sahip olmasına rağmen, ülkemizde kullanımı oldukça yaygın ve dünya ortalamasının çok üzerinde bir kullanım ile 2016 yılında hala popüleritesini korumaktadır. Drupal, Gawker, BlogSmith, TypePad, Scoop, Tumblr gibi platfromlar ise diğer yabancı blog platformları arasında gösterilmektedir.

kaynak: wikipedia

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Yabancı Blog Platformları

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ