e
sv

YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

‘YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?’ sorusu üniversite hayalini gerçekleştirmek için tercih yapan tüm adayların gündemine. Üniversite tercihleri geçen hafta alınmıştı. Sonuçların açıklanmasının ardından boş kontenjanlar ile ek tercihler araştırılacak…
avatar

Rıfat Şentürk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

YKS tercih süreci sona erdi. Adaylar üniversitelerin ve bölümleri, taban puanları ve başarı sıralamalarını baz alarak aldıkları puana uygun ve istedikleri en doğru üniversite ve bölümlerini tercih listesine yazdı. Peki 2020 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar…

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS tercih sonuçlarının önümüzdeki hafta açıklanacağı paylaşıldı.

2020 ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI VE TABAN PUANLARI

YÖK’ten üniversite kontenjanları ile ilgili beklenmedik bir açıklama yapıldı. Önlisans ve lisans programları dahilinde örgün eğitim almak isteyen öğrencilere 845 bin 909 kişilik açtıklarını duyurdu. 2019 yılında bu sayı 834 bin 509 kişiydi.

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), üniversite kontenjanlarını açıkladı. Üniversitelerin örgün eğitim programı için özel yetenekte 27 bin 824, ön lisansta 362 bin 313, lisansta 445 bin 246, olmak üzere toplamda 835 bin 383 kontenjan belirlendi.

YKS TERCİH KILAVUZU

2020 YKS Yükseköğretim Programları lisans ve önlisans adayların kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir. Tercihlerini bu kılavuza göre yapmaları gerekmektedir.

TERCİHLER NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde bulundurarak tercihlerini hangi tabloya göre yapacaklarını belirlemelilerdir.

ÖSYM AİS GİRİŞ YKS TERCİH EKRANI 2020

YKS Tercih İşlemleri 6 Ağustos 2020 tarihinde saat 10:00’da başladı. Tercihler adaylar tarafından 6-14 Ağustos tarihleri arasında kılavuzda yer alan kurallara göre https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ve ÖSYM AİS mobil uygulaması üzerinden TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak tercih işlemlerini yapabilmektedir. ÖSYM’ye posta yoluyla veya elden yapılan tercih listelerini kesinlikle kabul etmemektedir. tek kabul ettiği elektronik ortamda yaptığı tercih işlemleridir.

YKS SONUÇLARI TERCİH KULLANIM ALANLARI

TYT’ 150 puan ve üzeri alanlar, TYT puanı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarını tercih edebilecekler. TYT’de 150 ve üzeri alan adaylar SÖZ, SAY, DİL ,EA puanları 170 puan ve üzeri olanlar, bu bu puan türleri ile öğrenci kabul eden lisans programları, TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecekler.

TYT alanında 150 üzeri puan alanlar, SÖZ, SAY, EA, DİL puanları ve üzeri olmayanların yalnızca ön lisans programlarını tercih etme hakları vardır. Adayların SÖZ,SAY,DİL, EA puanı ile öğrenci kabul eden ön lisans programlarını tercih etme hakları ise yoktur. ÖYT (özel yetenek sınavı) ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekmektedir.

Bu puan engelli öğrenci adayları için 100 puan ve üzeridir.

kaynak: karar

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ